אילוף גורים - איך לאלף גור לא לנשוך

 

רוב בעלי הגורים פונים לאילוף אחרי שנתקלו בבעיות לא צפויות. נכון יותר לבצע הכנות לקראת בן משפחה החדש, לפני כניסתו לבית.

רוב התלונות בקשר לגורים קשורות ללעיסות ונשיכות. במאמר זה אסביר את הסיבות לנשיכות גורים ואת הדרכים היעילות להתמודד איתן. 

בגיל 4 שבועות בערך, הגורים מתחילים לשחק עם אחיהם לשגר, לרוב הם רודפים זה אחרי זה, נושכים ומגלגלים זה את זה כדי לבסס מעמדות בלהקה. הגורים החזקים יותר נשוכים ונאבקים בעוצמה רבה יותר מהגורים במעמדות הנמוכים יותר. 

במעבר למשפחה האנושית, לגורים לוקח שבוע בערך לזהות ולבסס מעמדות חדשים עם המשפחה. תוך כדי התהליך, הגורים רודפים אחרי רגליים, ונושכים חלקי גוף של בני הבית. לנשיכות אלה אין שום קשר לאגרסיה

תפקידו של בעל הגור הוא לחנך אותו בצורה חיובית ובהצלחה לחיים משותפים עם בני אדם. למבוגרים תהיה הצלחה רבה יותר בחינוך גורים כיוון שהם משדרים סמכות ואינם נבהלים בקלות כמו ילדים. 

גורים, אילוף גורים,חינוך גורים בחיפה ובצפון

הדרך הטובה ביותר להפחית ולווסת את נשיכות הגורים עד שהן נעלמות מעצמן עם הגיל, היא יצירת אתגרים משותפים שהגור יעמוד בהם בהצלחה. גורים זקוקים להליכות ארוכות – לא לריצות. פעילות גופנית יכולה להועיל מאוד בהיבט ההתנהגותי. התנהגות הגור תשתפר ללא היכר עם שילוב פעילות גופנית במידה הנכונה לרמת האנרגיה שלו. 

גירויים מנטליים חשובים לא פחות לגורים, ובנוסף, יש להם השפעה חזקה על בניית הקשר עם הבעלים. הגירוי המנטלי החזק ביותר הוא חינוך באמצעים חיוביים ולימוד התחלתי של כללי התנהגות ופקודות משמעת. שימוש במשחקים יכול להקשות על הגור להתרכז ולכן כדאי להשתמש בצעצוע בזמן משחק ופקודת "חופשי", ובאוכל כצ'ופר בזמן העבודה. 

בזמן שהגור נושך את בני הבית, רצוי מאוד לנתב את היצר שלו לצעצוע במקום לחלקי הגוף שלנו. הניתוב צריך להתבצע תוך פקודת "לא" כשהגור נושך, ומייד כשהוא עוזב למשוך את תשומת ליבו למשחק. בדרך זו, הגור לא מאבד אמון בבעליו ולא מאבד את יצר הציד שלו כתוצאה מדיכוי

כשהגור מרפה מהנשיכה, אפשר גם להשתמש בצ'ופר אוכל ולשבח אותו על התנהגותו הטובה. חשוב מאוד לשבח בקצרה כדי שהגור לא יתלהב ויחזור לנשוך מיד. 

לעיתים קרובות הגור נושך פשוט משום שהוא מחפש פעילות משותפת עם הבעלים. ניתן לספק לגור משחק משותף הכולל נשיכה באמצעות מגבת או צעצוע עדין אחר. בניגוד לדעה הרווחת, משחקי משיכות הם לא מה שיהפוך גור לאגרסיבי. בסוף המשחק הגור לומד פקודת "עזוב" והצעצוע נשאר אצלנו עד לפעם הבאה. הגור ילמד שלנו יש את הצעצועים הכי שווים ואנחנו חולקים את הצעצועים האלו רק כשהגור מתנהג במיטבו

חשוב מאוד ללמד את הגור להביא חפצים שזרקנו עבורו, ובסוף ההבאה, לשחרר לפי פקודת "עזוב". כלל זה חשוב במיוחד למי שרוצה למנוע מהכלב להפוך רכושני. 

המתכון המושלם לגור מאושר כולל חשיפה (לאנשים בכל הגילאים, למצבים חדשים, לבעלי חיים אחרים) תשומת לב, פעילות גופנית, שיתוף בחיי המשפחה ואתגרים מנטליים מתחדשים ומתקדמים בתדירות גבוהה

חינוך גורים מניח את הבסיס הטוב ביותר לאילוף. עבודה חיובית וסבלנית, חשיפה ומשחקים יוצרים קשר טוב וחזק עם הגור, קשר שיתגמל אותנו לאורך כל חיינו המשותפים.